Wrzesień
- w glowie Johnego (gitara) rodzi się idea powołania do życia kapeli grającej brutal death metal. Rozpoczynają się pierwsze próby w składzie dwu osobowym, za garami siedzi Darecki ex-perkusista DEVINE WEEP.
Październik
- następuje zmiana, Johny rozpoczyna współprace z basista Marcinem oraz perkusista Gwoździkiem grającymi wcześniej w NOSTRADAMUS. Wspólne próby wydaja na świat pierwszy utwór "Mortal Sin".
Listopad
- brak zainteresowania sekcji rytmicznej sprawami zespołu skalania Johnego do szukania nowych ludzi. Kolejnym perkusista zostaje Bzyku kolega Johnego jeszcze z czasów szkolnych. Od tej pory ta para stanowi główny fundament kapeli.

2001
Styczeń
- Johny poznaje w knajpie nieśmiałego Konrada, któremu proponuje funkcje wokalisty. Mimo pewnych obaw i braku pewności Conrad stawia się na pierwsze próby, gdzie rozpoczyna szlifowanie swoich wokalnych umiejętności, jednocześnie powstają pierwsze teksty oraz nazwa EFFECT MURDER.
- w tym trzy osobowym składzie zespól rozpoczyna prace nad utworami, oraz rozgląda się za basistą.
Czerwiec
- w białostockim Studiu HERTZ EFFECT MURDER nagrywa swój debiutancki stuff "Pathology Of Society" na który znajduje się piec utworów w klimacie brutal death metal.
- partie basu nagrywa sesyjnie Marcin, muzyk na co dzień grający jazz-funki w jednej z piwnicznych kapel. Mimo próśb o pozostanie w zespole nie przyjmuje on tej oferty i po zagraniu jednego koncertu odchodzi.
Październik
- zespól własnym sumptem wydaje "Pathology Of Society" w formie MCD, pierwszy i zarazem jedyny nakład wyniósł 300 sztuk.
- 14 października - EFFECT MURDER gra swój pierwszy koncert w białostockiej Famie u boku min. PARRICIDE i NON OPUS DEI.
Listopad
- rusza podziemna promocja dema. Około siedemdziesięciu pakietów promocyjnych trafia do zinów, webzinów oraz dystrybucji. Napływają pierwsze oferty współpracy i wymiany na plyty oraz opinie i recenzje z undergrandu.
- Johny i Bzyku rozpoczynają prace nad nowym materiałem. Powstają pierwsze takty "Fanatyzmu", utworu który zwiastuje zmianie w sposobie komponowania i aranżowania utworów. Z nowa koncepcja i determinacja zespól zabiera się do ostrej pracy nad własna technika oraz eliminowaniu dotychczasowych błędów.

2002
- brak stałego basisty powoduje, iż zespól jest nie aktywny koncertowo, zaszyty we własnej sali prób katuje nowy stuff.
Czerwiec
- Conrad zostaje tymczasowo wykluczony z szeregów E.M.
- po długich poszukiwaniach znajduje się basista. Jest nim Rafalski, młoda twarz na scenie białostockiej.
- zespól rozgląda się za wokalistami. Mimo licznych spotkań z kandydatami żaden z nich nie nadaje się do objęcia funkcji gardłowego.
Wrzesień
- Conrad powraca do kapeli i w pełnym składzie EFFECT MURDER przegotowuje się do koncertów.
Listopad
- koncert w Suwalkach po ponad rocznej nieobecności na deskach. Zespól zdaje egzamin i skład stopniowo doszlifowuje się. Gwiazda wieczoru był elbląski IMMEMORIAL, po gigu wspólna impreza która dostarczyła niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
- EFFECT MURDER pojawia się zamiast ABUSED MAJESTY na "Jesiennych Impresjach" w Hajnówce, gdzie gra razem min. z FOMORAIG i APOKATASTASIS.
- występ na III edycji BLACKSTOK FEST. u boku TRAUMA, IN EXTREMIS, BLOOD PAINT, APOKATASTASIS i IGNIS. Koncert zostaje zarejestrowany na tasmie VHS oraz utrwalony cyfrowo.
Grudzień
- data niby pechowa bo 13, ale dla E.M. jak najbardziej szczęśliwa. Tego dnia zespól gra w Olsztynie na NIGHT IN TORMENT vol. IV u boku takich gwiazd jak PARRICIDE, VESANIA i THIRD DEEGRE.

2003
Luty
- 24 luty- wyjazd EFFECT MURDER wraz z THE GROWLING STONES do Chelma. W klubie "No Mercy" odbywa się koncert. białostockie bandy wspomagają lublinianie z REQUIEM i ABIUSIVNESS.
Marzec
- 5 marca - koncert w białostockiej Famie na zaproszenie Cezara z DOMINIUM. Tego wieczoru grają także INCARNATED i FOMORAIG.
- 7 marca - zespól wchodzi do białostockiego studia MATRIX w którym to Bzyku nagrywa partie bębnów na nowy materiał. Parę dni później przechodzi skomplikowana operacje kolana. - działalność kapeli zostaje chwilowo zawieszona, muzycy skupiają się na pracy w studiu gdzie powoli realizują nowy materiał.
Maj
- Rafalski dostaje wypowiedzenie z szeregów a jego miejsce zajmuje inny basista Kamil, pochodzący z Sokółki.
- w formie CDr ukazuje się "Rehearsal Murder Live" stanowiący pamiątkowy zapis koncertu EFFECT MURDER z Blackstok Fest.
Czerwiec
- po długich poszukiwaniach drugiego gitarzysty do EFFECT MURDER dołącza Arek, świeżo upieczony białostoczanin, wcześniej mieszkający w Bielsko Białej, gdzie był członkiem i założycielem heavy - thrash'owej formacji HEVEN'S GATE.
Październik
- Udział w mini trasie SERIAL KILLERS wraz z olsztyńskim NON OPUS DEI i suwalskim FOMORAIG, oraz ukraińskim MENTAL DEMISE.
Listopad
- Zespól nagrał juz wszystkie ścieżki w studio, rozpoczęła się faza miksów.
- udział w koncercie charytatywnym "Wasilkowskie Rykowisko" u boku APOKATASTASIS i KAMIKADZE PROJEKT. Dochód z imprezy został przeznaczony na operacje powypadkową bliskiego kolegi Bzyka.
Grudzień
- koncert 5 grudnia wraz z DEAD INFECTION, TOXIC BONKERS i INCARNATED. Z tej okazji zespól wydaje PROMO, które jest zapowiedzią nadchodzącego materiału.
- 12 grudnia - wizyta w Chelmie i udział w pierwszej części NATURAL BORN KILLERS wraz z MEMEMBRIS, CLIMATE I PENTHAUSE.
- 27 grudnia - wyjazd z DOMINIUM do Warszawy, koncert w Klubie Progresja.
- 29 grudnia - druga cześć NATURAL BORN KILLERS w Lomzy
- praca w studiu Martix nad drugim materiałem EFFECT MURDER została całkowicie zakończona. Płyta nosi tytuł "Portrait Of Fanatic" i jest bardziej dojrzalszym i mocniejszym albumem od swego poprzednika
- Z zespołu odchodzi gitarzysta Arek, który rezygnuje całkowicie z grania na rzecz życia prywatnego. Trwają poszukiwania następcy.

2004
Styczeń
- zespól gra we czwórkę. Powstaje projekt okładki do Portretu Fanatyka.
- III edycja" NATURAL BORN KILERS"- koncert z CLIMATE, MEMEMBRIS i PENTHAUSE w siedleckim Domu Kultury.
Luty
- 5 lutego - trzecia edycja Urodzonych Morderców w Siedlcach. Cały występ EFFECT MURDER zostaje nagrany na pamiątkowe DVD - Zespól we współpracy z białostockim Metal Jeers wydaje najnowszy materiał "Portrait Of Fanatic" w nakładzie 600 sztuk
- 29 lutego- wywiad w białostockiej audycji radiowej Metal Hammer Show. Rozpoczyna się oficjalna promocja "Portrait Of Fanatic".
Marzec
- Nowym gitarzysta EFFECT MURDER zostaje A.D. Rotten, grający niegdyś w death metalowym Eileithyjas.
- 26 marca - inauguracyjny koncert SERIAL KILLERS TOUR 2004 w Suwalkach wraz z ABUSED MAJESTY, MEMEMBRIS i INSTEAD (klub Viva)
. Kwiecień
- "SERIAL KILLERS MINI TOUR'04 wraz z ABUSED MAJESTY. Rozkład jazdy to: 29.04. Warszawa- Klub Progresja. + goscie 30.04. Wroclaw- Klub Dabolique 01.05. Bydgoszcz- Witraczek Pub. + goscie 02.05. Olsztyn- Klub Andergrant. + goscie.
Maj
- Koncerty w ramach "THREE DAYS OF METAL MADNES" z CRONICS, MUTILATION, ABUSED MAJESTY i VIA MISTICA. MINI TOUR: 08.05. Sidlce- Klub Klimatyzacja 09.05. Bialystok- Klub Gwint 10.05. Radom- Katakumby
Czerwiec
- Zespól otrzymuje zaproszenia na letnie festiwale: ukraiński "METAL HEADS MISSION FEST" oraz chełmski "Merciless East Festival". Rozpoczynają się przygotowywania do koncertów.
- EFFECT MURDER wraz z CINIS i CALM HARCHERY odwiedza Bielsk Podlaski. Koncert w Bunkrze.
- EFFECT MURDER nawiązuje współprace z undergrundowa wytwórnia Redrum 666, która zainteresowana jest pierwszym materiałem kapeli- "Pathology Of Society" z 2001 roku.
- Z zespołu odchodzi basista - Kamil, który przestaje przejawiać zainteresowanie zespołem oraz metalem.
Lipiec
- Nowym basista zostaje brat gitarzysty A.D.Rotten'a- Dehumanizer
Sierpień
- EFFECT MURDER, z powodu choroby wokalisty Conrada odwołuje występ na ukraińskim "Metal Heads Mission Fest".
- 14 sierpnia zespól gra "Merciless East Festival" w Chełmie
Wrzesień
- 17. 09. Koncert w łódzkim klubie Stereo Krogs wraz z włocławską formacja PHANTASMAGORIA
- Sesja zdjęciowa zespołu. Fotki robi przyjaciółka EFFECT MURDER Kasia Stankiewicz.
Październik
- warszawska stajnia Rerum 666 Rec. wydaje "Pathology Of Society" na Splicie CD z dotychczas nieznanym HYBRID EXONERATION
Listopad
- EFFECT MURDER wraz z mieleckim DECEPTION i bydgoskim SAAMATH NAUR bierze udział w dwunastodniowej trasie. "EXTREME BLAST ATTACK TOUR" 10.11. Siedlce- Kino Podlasie + goście: PENTHAUSE 11.11. Bialystok- Fabryka + goscie: CINIS 12.11. Warszawa-Progresja. + goscie: HEKATOMBA i METHOD 13.11. Warszawa (Ursus)- Os. Kultury Arsus 14.11. Wloclawek- Chez Bernard + PHANTASMAGORIA. 15.11. Ciechanów- Pub Gawra 16.11. Poznan- U Bazyla. + goscie 17.11. Torun- Klub Bunkier + goscie 18.11. Bydgoszcz- Wiatraczek. + goscie 19.11.Gdansk- Rudy Kot + DEAD CALM 20.11. Olsztyn- Andergrant 21.11. Suwalki- Viva
Grudzień
- Zespól zawiesza współpracę z wytwórnią Redrum 666 Rec.

2005
Marzec
- W drugim numerze białostockiego zina METAL JEERS na składance CD pojawia się utwór EFFECT MURDER "Eat Shit And Die"
- Zespól nagrywa w Studnia Studio nowy materiał "Imanusi", który prezentuje bardziej grindowe oblicze. Realizatorem nagrań jest przyjaciel zespołu Piotr Polak.
- W wyniku różnych barier organizacyjnych i czasowych praca w studiu nad "Imanusi" zostaje rozłożona w czasie. Po nagraniu wszystkich śladów, zespól odkłada materiał na półkę i zaczyna przygotowywać się do koncertów z Dead Infection.
- Miedzy czasie powstaje także teledysk do utworu "Against Terror" z płyty Portrait Of Fanatic".
Kwiecień
- Mini Tour z DEAD INFECTION. EFFECT MURDER odwiedza takie miasta jak Zabrze ( Klub Wiatrak 13.04.), Lublin ( Klub Kazik 14.04.) oraz Chelm ( No Mercy 15.04.)
- Niestety są to ostatnie koncerty z udziałem perkusisty Bzyka, który decyduje się na opuszczenie zespołu z przyczyn prywatno-zawodowych.
- Plyta "Portrait Of Fanatic" zostaje doceniona przez redaktorów ogólnopolskiego Metal Hammera. "Portret fanatyka" zostaje wyróżnione jako demo miesiąca.
- MCD "Imanusi" miks zakończony.
Maj
- EFFECT MURDER zawiesza działalność na trzy miesiące.
Październik
- do współpracy zostaje zaproszony Icanraz, zaprzyjaźniony perkusista na co dzień grający w ABUSED MAJESTY i HERMH. Icanraz wyraził chęć wspomagania zespołu jako muzyk sesyjny do czasu nagrania płyty. Z nowym perkusistą EFFECT MURDER przystępuje do pracy nad nowymi utworami. Powstają pierwsze nowe kompozycje: "Fuck The World Of Media", "Pathology Act II", "Death Live", które są pisane z myślą o pełnej płycie.
- z zespołu zostaje usunięty dyscyplinarnie wokalista Conrad. Po licznych wybrykach oraz kompromitującym zespól zachowaniu zapada decyzja o wydaleniu go z szeregów EFFECT MURDER. Rozpoczynają się poszukiwania jego następcy.
- W miedzy czasie rozpoczyna się promocja "Imanusi" w mediach oraz szukanie wydawcy. Zespół z nowymi planami na przyszłość wkracza w nowy etap w swej karierze.
Listopad
- MCD "Imanusi" zostaje wydane jako Split CD z materiałem BLOODPAINT -"Blinded". W karczmie Trzy Korony odbywa się oficjalna premiera.

2006
Styczeń
- zapada decyzja o nagraniu coveru "Flithgrinder" z repertuaru norweskiego SATYRICON. Inicjatorem "Tribute to Satyricon" jest białostocki METAL JEERS, który w ten sposób chce wyrazić hołd i szacunek dla norwegów.
Czerwiec
- Brak czasu jak i nadmiar wszelakich obowiązków Icanraz'a uniemożliwią sprawne funkcjonowanie EFFECT MURDER. W związku z niezrealizowaniem założonych planów (nagranie promo CD oraz coveru Satyricon) zespól podejmuje decyzje o zawieszeniu współpracy z sesyjnym muzykiem. Nowym perkusistą zostaje Gregor mieszkający w Mońkach kolo Białegostoku. Po kilku zagranych wspólnie próbach zapada decyzja o dołączeniu na stale Gregora do EFFECT MURDER. W tym momencie zespól powraca do punktu "0" i ponownie rozpoczyna prace nad materiałem muzycznym.
Sierpień
- sprawy wokół zespołu nabierają stopniowo tempa. EFFECT MURDER po roku czasu znowu w pięciu. Nowym wokalistą zostaje Stania niegdyś grający w death grindowym ENFFEBLEMENT z Czarnej Białostockiej. Pierwsze próby pokazały, iż jest on godnym następcą poprzednika, posiadającym w sobie wiele energii oraz talent muzyczny. W nowym odmłodzonym składzie EFFECT MURDER rozpoczyna prace nad setem koncertowym, tym samym przygotowując się do jesiennych koncertów.
Wrzesień
- sesja zdjęciowa nowego składu
Listopad
- w dniach 11-12 listopada zespół melduje się w białostockim studiu Studnia gdzie pod dowództwem Piotrka Polaka nagrywa dwa utwory: "Dehumanize" - będący próbą połączenia brutalnego metalu z jazzem, oraz cover "Filthgrinder" z repertuaru SATYRICON. Gościnnie pojawia się Klaudiusz z białostockiej formacji Judy 4, który nagrywa partie saksofonu.
Grudzień
- miks singla "Dehumanize".
- nagrania video EFFECT MURDER zostają udostępnione szerokiej publiczności za pośrednictwem strony www.youtube.com
- Szymon czech z olsztyńskiego Studia X wykonuje mastering singla.

2007
Styczeń
- zespół przygotowuje się do nadchodzących koncertów
Luty
- 17 luty - "METAL JEERS DEATH ASSAULT vol I" - koncert w białostockiej Kawiarni Fama. Cały występ zespołu został zarejestrowany audio / video.
Marzec
- w formie CDr ukazuje się singiel "Dehumanize" na którym znajdują się trzy numery: Dehumanize, Eat Shit And Die (wersja live), Death Alive (wersja live) oraz multimedia w postaci nagrań video z prób oraz zdjęć.
- 3 marca - wyjazd do Iławy na "FUCK N" ROLL FEST". Koncert w towarzystwie DECIMATED, MEMEMBRIS i FIRING SQUAD. Impreza do białego rana.
- 31 marca - koncert w Chełmie, "NO MERCY SHOW" w klubie No Mercy.
Kwiecień
- praca nad pierwszym DVD zespołu. Realizacją oraz montażem filmu zajął się Maciek Rzeńca.
Maj
- pod szyldem białostockiego METAL JEERS ukazuje się pierwsze DVD 'Death Alive" będące zapisem koncertu z METAL JEERS DEATH ASSAULT. Oprócz ujęć live na filmie zostają umieszczone ujęcia zza sceny oraz krótka historia zespołu. Zespół rozpoczyna promocję wydawnictwa w mediach.
- sesja zdjęciowa - realizacja Bartosz Szwed
Czerwiec
- ukazują się pierwsze recenzje DVD
- zespół kończy pracę nad utworem "Eys Cannibalism"
- 30 czerwca - wyjazd do Olsztyna na "SLAUGHTER NIGHT". W klubie Malotov Cafe oprócz EFFECT MURDER na scenie pojawiają się formacje: DISLOYAL, FETO IN FETUS, THAT'S ALL SHE WROTE oraz MESSA.
- EFFECT MURDER zostaje zaproszenie do Czech na festiwal "HEINEKEN ROCK FEST"
Sierpień
- po urlopowej przerwie zespół wraca do sali prób. Zostaje popełnione morderstwo w postaci coveru "Choice Of New Generation" z repertuaru BRUTAL TRUTH.
- trwają przygotowania do festiwalu w czechach.
Wrzesień
- 15 września - z powodu komplikacji zdarzeń losowych wyjazd do Czech nie powiódł się.
- 22 września- wokalista Stania wyjeżdża do Anglii w celach zarobkowych. Działalność koncertowa zespołu zostaje tymczasowo wstrzymana. Zespół zawiesza działalność koncertową i zamyka się w sali prób by przygotowywać nowy materiał na pierwszy longplay

2008
Marzec
- rusza nowa strona internetowa